Basketboll Meshkuj

Basketboll Meshkuj

Basketboll Meshkuj

Basketbolli në Tiranë është luajtur që në vitet 20-të të shekullit të kaluar. Në Tiranë është e njohur ndihmesa e pakrahasueshme që ka dhënë në këtë drejtim prof. Adem Karrapici.

Basketbolli i meshkujve i Sport Klubit Tirana në 73 kampionate kombëtare organizuar deri tani renditet ndër ekipet elitare të vendit. Për këtë dëshmojnë më së miri trofet e shumtë që ka arshivuar deri tani. Kështu bëhet fjalë për 20 tituj kampion fituar në vitet: 1946, 1948, 1949, 1950, 1957, 1961, 1962, 1963, 1964-1965, 1970-1971, 1998-1999, 2000-2001, 2001-2002, 2007-2008, 2008-2009, 2009-2010, 2010-2011, 2011-2012, 2016-2017, 2017-2018.

Ndërkohë djemtë bardheblu të basketbollit janë edhe 18 herë fitues të Kupës së Shqipërisë në vitet: 1961, 1962, 1963, 1969, 1971, 1973, 1977,1988, 2000, 2001, 2002, 2007, 2008, 2009, 2011, 2012, 2016, 2017, 2018

26 hërë fituese e Kupës së Shqipërisë: 1956, 1957, 1960, 1961, 1962, 1965, 1966, 1967, 1968, 1969, 1970, 1971, 1972, 1977, 1978, 1980, 1985, 1987, 1990, 1994, 1996, 1998, 2006, 2013, 2018, 2019.

Me këtë bilanc arritjesh Tirana në basketboll për meshkuj është skuadra e dytë me më shumë trofe e vendit. Shumë intersant është fakti që në vitet 60-të të shekullit të kaluar, ashtu si në futboll Tirana pati edhe në basketboll një brez të “artë” basketbollistësh.. Këtij grupi djemsh të talentuar iu bashkuan gjatë ecurisë së tyre të tjerë basketbollistë të talentuar si: Kujtim Kasmi, Roland Avrami, Piro Koleka, Roland Topalli, Kostandin Shkurti, Gavrosh Levonja, Faruk Borova, Qemal Karaj etj

Në vitet 80-90 -të në radhët e skuadrës bardheblu spikatën talente të mëdhenj, që kontribuan edhe për ekipin Kombëtar si Ardian Selmani, Arian Kolani, Sabri Rustemi dhe Pandush Palko. Falë një pune të madhe e pasionante trajneri i moshave Arben Alimehmeti qëmtoi mjaft djem të talentuar si Aleksandër Damo, Ermal Kuqo, Sokol Kasmi, Erkand Karaj, Bruno Daliu, Marlin Sukaj etj., që bënë emër edhe nëpër kampionatet e gadishullit. Një kontribut të madh në formimin e brezave dhe në prekjet e trofeve ka trajneri më jetëgjatë në stolin e Tiranës, Prof. Bujar Shehu i cili me shkëputje të vogla e ka drejtuar ekipin që nga viti 1972 e deri 2015.

Fundi i viteve ’90 do të shënojë startin e një rrugëtimi me plot suksese. Duke filluar me titullin kampion në vitin 1997-1998, pasuar me dy tituj të tjerë në vitet 2000-2001 dhe 2001-2002 ku lojtarët më të spikatur në këtë periudhë ishin Ardian Selmani, Onaldo Ago, Sokol Kasmi, Erkand Karaj, Bruno Daliu, Vildan Mitku etj.

Pas kësaj do të nisë periudha më e “artë” e basketbollit të meshkujve për bardheblutë. Kështu nga viti 2008 deri në 2012, bardheblutë vargëzojnë pesë tituj kampion njëri pas tjetrit, katër kupa Shqipërie dhe pesë Superkupa. Meritë e padiskutueshme në këto arritje i takon trajnerit Roland Avrami, që drejtoi me profesionalizëm një grup të shkëlqyer baskebollistësh si: Erkand Karaj, Endrit Hysenagolli, Gerti Shima, Marlin Sukaj, Bruno Daliu, Orion Garo, Red Vogli etj. Gjatë kësaj periudhe Tirana brenda tre viteve fitoi 77 ndeshje rradhazi pa asnjë humbje duke shënuar një rekord në basketbollin Europian si skuadra e dytë me më shumë fitore të njëpasnjëshme, ku vendi i parë mbahej nga skuadra e Minskut në Bjellorusi. Për kontributin e dhënë në këtë sport klubi Tirana krenohet me emrat: Naim Pilku, Enver Maçi, Rexhep Rama, Vlash Koljaka, Feti Borova, Vaso Shaka, Bujar Shehu, Nexhmi Kadiu, Sadush Kumbaro, Osman Caslli, Pertef Deveja, Ferdi Toptani, Dilaver Toptani, Bajram Kurani, Petrit Këlliçi, Çerçiz Zavalani, Mumtaz Peshkopia, Skënder Peza, Jorgji Kona, Suat Kotoni, Çesk Franja, Çezar Sina, Fatmir Meka, Njazi Lleshi, Boris Bumçi, Salvador Sotiri, Niko Faber, Serxhio Shundi, Burhan Leksani, Agim Verzivolli, Beqir Arbana, Sami Masha, Asllan Toptani, Ali Stërmasi, Dhimitër Papa, Eduard Babani, Beqir Beqiri, Zija Baçova, Egon Gjadri, Bardhyl Tafili, Ismail Troplini, Renato Radoja, Kosta Papa, Filip Guraziu, Agim Lahi, Fehmi Hyka, Bujar Golemi, Kostandin Ktona, Bashkim Rizvanolli, Seir Preza, Faruk Borova, Kujtim Kasmi, Gavrosh Levonja, Roland Avrami, Piro Koleka, Kostandin Shkurti, Roland Topalli, Bashkim Milo, Qemal Karaj, Qemal Sykaj, Stavri Bello, Xhoxhi Shkurti, Skënder Gjondedaj, Skënder Beqiri, Niko Gjokoreci, Vladimir Dalta, Arben Demiri, Nejton Kodra, Arian Rustemi, Sabri Rustemi, Gëzim Panariti, Arian Kolani, Aleksandër Damo. Lorenc Kukaviqi, Igli Konti, Todi Koja, Sulejman Vogli, Suad Jegeni, Ernes Naçe, Zamir Dedej, Alban Kukaviqi, Sokol Bardhi, Adrian Selmani, Pandush Palko, Sokol Kasmi, Arjan Kristani, Erkand Karaj, Endrit Hysenagolli, Gerti Shima, Marlin Sukaj, Bruno Daliu, Orion Garo, Red Vogli etj.

Lexo Më shumë

Bilanci i arritjeve
te klubit

Vite Eksperience

100

Sportist

48

Tituj kampione

31
E HENE/PREMTE
20:00 – 22:00
E MARTE
14:00 – 18:00
E MERKURE
16:00 – 18:00
E ENJTE
18:00 – 20:00

Foto te ekipit

DËSHIRONI TË BËHENI PJESË E K.S TIRANA?

PARTNERËT TANË