Volejboll Femra

Volejboll Femra

Volejboll Femra

Ekipi i volejbollit të vajzave të KS Tirana është padyshim një nga ekipet elite të volejbollit të vajzave në Shqipëri. Ata janë 20 herë Kampionë të Shqipërisë, 10 herë fitues të Kupës dhe 1 herë fitues të Superkupës, duke u renditur mes më të mirëve përsa i përket suksesit dhe numrit të trofeve. Bardheblutë janë gjithashtu edhe fituese të Superkupës Mbarëkombëtare në vitin 2011.

Por duhet theksuar fakti se në volejbollin e femrave Sport Klub Tirana është e para kampione e Shqipërisë në të parin kampionat kombëtar zhvilluar në vitin 1946. Pas kësaj u vargëzuan me radhë disa tituj kampionë, por duhej të kalonin edhe disa vite derisa në fushat e volejbollit shqiptar të shfaqej një talent i rrallë si legjendarja Fahrie Hoti, një ikonë e vërtetë në këtë sport. Ajo është e para shutere në kuptimin e plotë të fjalës në historinë e volejbollit të vajzave shqiptare. Me Fahrie Hotin, Vera Verrinë, Rajmonda Beqon, Rina Ruçon, Nina Elinin etj., volejbolli në Klubin Tirana bëri epokë. Madje ishin këto vajzat bardheblu nën drejtimin e trajnerit Harun Dojaka që përfaqsuan Shqipërinë për herë të parë në Kupën e Kampionëve të Europës në sezonin 1969-1970 në volejboll për femra. dhe që në start paraqitja e vajzave bardheblu është dinjitoze. Ndërkohë në radhët e ekipit krahas Fahrie Hotit e Vera Verrisë kontribuan me sukses edhe Urani Çeliku, Zana Vako, Irini Iftiu, Emanuela Axhani, Mimoza Dobrolishti, Bardha. Në këtë gjeneratë vlen për t’u permendur kontributi i Emanuela Axhani, Ingrid Murzaku, Nevila e Linda Hatibi, Majlinda Kaso, Anila Fekollari, Vetiola Ceka, Natasha Bajrami dhe shumë të tjera. Sukseset të tjera janë ato të sezonit 1995-96 në Kupën CEV si dhe në Turneun e 4-të Ndërkombëtar të Femrave në Partinico, ku morën medaljen e argjendit. Më tej sukseset në arenën kombëtare kanë qenë evidente dhe ekipi i vajzave të Tiranës është gjithmonë në tre vendet e para në të gjitha kompeticionet kur nuk ka qenë fitues. Shumë nga vajzat e këtij ekipi si: Edlira Bllaci, Albana Themeli, Kleda Shkurti, Dorina Hysenbelli, Klonarda Nezaj, Iva Xhixha, Xhozafa Meçollari, Ornela Skënderi etj., kanë qenë bërthama e ekipeve kombëtare pas viteve 90-të. Pjesë e gjithë këtyre sukseseve janë dhe trajnerët që e kanë drejtuar ekipin ndër vite: Harun Dojaka, Thoma Kuke, Fatmir Sharofi, Andon Kono, Manun Ceka, Adrian Gorenca. Pa harruar kurrsesi volejbollistet e shquara ndër vite: Myhyrie Llagami, Meri Pilku, Melpomeni Çobani, Vanda Çorati, Melpomeni Zoraqi, Andromaqi Katro, Mila Çorati, Fahrie Hoti, Vera Verria, Engjëllushe Qereshniku, Rina Ruço, Urani Çeliku, Kimete Kabashi, Mimoza Dobrolishti, Shpresa Dako, Zana Vako, Irini Iftiu, Luiza Plaku, Natasha Bajrami, Nevila e Linda Hatibi, Emanuela Axhani, Vilma Shtino, Eda Toska, Liliana Prifti, Fatbardha Morina, Angjelina Prifti, Melina Xhangolli, Ingrid Murzaku, Mariza Krroqi, Lavdie Hakrama, Luljeta Frashëri, Ilda Tafaj, Vetiola Ceka, Anila Fekollari, Albana Themeli, Flutra Mamli, Edlira Bllaca, Edis Bonati, Ajola Berisha, Diana Mulleti, Mariza Shkodrani, Elida Terezi, Nina Elini, Rajmonda Beqo, Ornela Skënderi, Arjola Prenga etj.

Lexo Më shumë

Bilanci i arritjeve
te klubit

Vite Eksperience

75

Sportist

36

Tituj kampione

32
E HENE/PREMTE
16:00 – 18:00
E MARTE
18:00 – 20:00
E MERKURE
20:00 – 22:00
E ENJTE
14:00 – 16:00

Foto te ekipit

DËSHIRONI TË BËHENI PJESË E K.S TIRANA?

PARTNERËT TANË